Pozitivní devastace

neděle 11. prosinec 2016 08:33

Pro naříkající nad zánikem hospod

Pokud někdo ještě nenarazil na termín "pozitivní devastace" jeden příklad: Vynález a zavedení parního stroje jsou všeobecně hodnoceny vysoce pozitivně. Ale! Kolik povozníků a pošťáků se svými rodinami přišlo o živobytí? Kolik koní skončilo na jatkách? Proč asi v kartounce na pražském Smíchově rozbíjeli dělníci stroje?

Pozitivní devastací je také konec těch zakouřených hospod, kde vám uvaří nanejvýš čaj a tatranku. Zánik těchto podniků je vlastně úspěch v omezování alkoholismu a drogové závislosti na nikotinu!

Mimochodem - kuřákům (kterých je i v naší dospělé populaci menšina) se pohodlně diskutuje o jejich tzv. svobodě kouřit, když jim ostatní, tj. nekuřáci, nedobrovolně přispívají na léčbu rakoviny. Což je ročně na jednotlivce minimálně 300-400 tisíc Kč. Přitom je příčinná souvislost tabakismu a různých typů a fází rakoviny známa od roku 1952 a statistiky uvádějí, že dříve či později onemocní rakovinou každý druhý kuřák.

Odpovědnost za své zdraví, to je zásadní problém! A ne kouření, nebo nekouření na nějakých předzahrádkách. Toto téma je žádoucí rozvádět dál, až k otázkám, jestli to, co je ekonomicky prospěšné lékařům, farmaceutům, výrobcům cigaret a rakví, je také dobré pro mne a pro vás ...

Zatím jen: V jedné hospodě jsem nedávno zaslechl: "Dáte si něco k jídlu?" "Chtěl jsem obědvat, ale ne v kuřárně!"

 

 

 

 

 

Jiří Hroza

Jiří Hroza

Jiří Hroza

Společnost, zdraví, sport.

tč. důchodce

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora